ATP Cup: Πρωτοχρονιά η πρώτη «μάχη» της Ελλάδας, με τον Στέφανο Τσιτσιπά, κόντρα στην Πολωνία(video)

Πρωτοχρονιά στο γήπεδο για την Εθνική ομάδα τένις με επικεφαλής τον Στέφανο Τσιτσιπά, Νο4 της παγκόσμιας κατάταξης, καθώς το Σάββατο 1/1/2022 θα αντιμετωπίσει την Πολωνία στην Πρεμιέρα του ATP Cup.

Το ATP Cup θα φιλοξενηθεί στο Σίδνεϊ από την 1η έως τις 9 Ιανουαρίου και η Ελλάδα θα αγωνιστεί την 1η μέρα της διοργάνωσης ανήμερα της Πρωτοχρονιάς το Σάββατο, αντιμετωπίζοντας την Πολωνία.

Στην τελευταία αναμέτρηση της «γαλανόλευκης» με τους Πολωνούς, τον Σεπτέμβριο του 2019 στο Τατόι, η Εθνική μας ομάδα είχε ηττηθεί με 2-1 νίκες με τον Μιχάλη Περβολαράκη να γνωρίζει την ήττα με 6-4, 6-3 απέναντι στον Καμίλ Μάχρζακ, τον Στέφανο Τσιτσιπά να ισοφαρίζει με νίκη απέναντι στον Χουρκάτς με 6-3, 6-1 και τους Κούμποτ Ματκόφσκι να χαρίζουν τη νίκη στην Πολωνία μετά την επικράτησή τους με 3-6, 6-4, 6-1 κόντρα σε Τσιτσιπά και Περβολαράκη.

Στις 3 Ιανουαρίου, η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή του Ντιέγκο Σβαρτσμαν, ενώ στις 5 Ιανουαρίου θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων, αντιμετωπίζοντας τη Γεωργία. Στην επόμενη φάση προκρίνεται μόνο η πρώτη ομάδα του ομίλου.

Φέτος την ελληνική αποστολή θα απαρτίζουν οι Στέφανος Τσιτσιπάς, Μιχάλης Περβολαράκης, Μάρκος Καλοβελώνης, Πέτρος Τσιτσιπάς και Αριστοτέλης Θάνος.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του ATP Cup:

Σάββατο 1 Ιανουαρίου 2022

Πρωί

Χιλή – Ισπανία (Group A)

Αργεντινή – Γεωργία (Group D)

Απόγευμα

Ελλάδα – Πολωνία (Group D)

Σερβία – Νορβηγία (Group A)

Κυριακή 2 Ιανουαρίου 2022

Πρωί

Ρωσία – Αυστρία (Group B)

Καναδάς – ΗΠΑ (Group C)

Απόγευμα

Ιταλία – Αυστραλία (Group B)

Γερμανία – Μεγάλη Βρετανία (Group C)

Δευτέρα 3 Ιανουαρίου 2022

Πρωί

Πολωνία – Γεωργία (Group D)

Νορβηγία – Ισπανία (Group A)

Απόγευμα

Ελλάδα – Αργεντινή (Group D)

Σερβία – Χιλή (Group A)

Τρίτη 4 Ιανουαρίου 2022

Πρωί

Γερμανία – ΗΠΑ (Group C)

Ιταλία – Αυστρία (Group B)

Απόγευμα

Καναδάς – Μεγάλη Βρετανία (Group C)

Ρωσία – Αυστραλία (Group B)

Τετάρτη 5 Ιανουαρίου 2022

Πρωί

Νορβηγία – Χιλή (Group A)

Πολωνία – Αργεντινή (Group D)

Απόγευμα

Ισπανία – Σερβία (Group A)

Ελλάδα – Γεωργία (Group D)

Πέμπτη 6 Ιανουαρίου 2022

Πρωί

Ρωσία – Ιταλία (Group B)

Μεγάλη Βρετανία – ΗΠΑ (Group C)

Απόγευμα

Αυστραλία – Αυστρία (Group B)

Καναδάς – Γερμανία (Group C)

Παρασκευή 7 Ιανουαρίου 2022

Απόγευμα

Ημιτελικός 1: Νικήτρια Group A – Νικήτρια Group D

Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2022

Πρωί

Ημιτελικός 2: Νικήτρια Group B – Νικήτρια Group C

Κυριακή 9 Ιανουαρίου 2022

Απόγευμα

Τελικός: Νικήτρια ημιτελικού 1 – Νικήτρια ημιτελικού 2

Τελευταία Νέα

-unistream
spartpay-logo-05